logo
پارسی کوین | ارزهای دیجیتال، فروش ماینر، خرید ماینر
پارسی کوین | ارزهای دیجیتال، فروش ماینر، خرید ماینر

حمله ۵۱ درصد چیست؟

شبکه رمزارزها یا همان بلاکچین با هدف ایجاد امنیت بیشتر و جلوگیری از حملات مرسوم به شبکه های متمرکز معمولی، به وجود آمدند. اما خود این شبکه ها، با این که امنیت بسیار بالایی دارند، اما در برخی شرایط می توانند خودشان هدف حمله های خاصی قرار بگیرند که یکی از این حملات که در گذشته بسیاری آن را غیر محتمل می خواندند، حمله ۵۱ درصد می باشد.

به این علت نام این حمله، به حمله ۵۱ درصد معروف شده که تنها در صورتی حمله کننده می تواند آن را انجام داد که بیش از ۵۰ درصد محاسبات شبکه را در اختیار داشته باشد. به عبارت ساده تر، اگر شما به عنوان یک حمله کننده، بتوانید ۵۱ درصد از بار محاسباتی کل شبکه یک ارز رمزپایه را بر عهده بگیرید، در نتیجه می توانید اختیار بخشی از شبکه را در دست گرفته و تغییراتی را در آن به وجود آورید که ممکن است این تغییرات باعث ایجاد ضرر و زیان برای دیگران گردد.

حمله ۵۱ درصد مختص شبکه هایی است که از الگوریتم “اثبات کار” استفاده می کنند و همین موضوع سبب شده تا برخی از شبکه های بلاکچین، به فکر مهاجرت به الگوریتم های تازه تری، همچون الگوریتم “اثبات سهام” یا “اثبات مفهوم” سوق پیدا کنند.

پس به صورت خلاصه :

اگر در شبکه های بلاکچینی که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کنند، فرد یا مجموعه ای از استخراج کنندگان، بتوانند بیش از ۵۰ درصد از بار محاسباتی کل شبکه را بدست بیاورند، می توانند تغییراتی را به دلخواه در شبکه ایجاد کنند که در این صورت حمله ۵۱ درصد در شبکه رخ داده است.

چه کسانی حمله ۵۱ درصد را انجام می دهند؟

همانطور که احتمالا دانستید، برای انجام یک حمله ۵۱% نیاز است که بار محاسبات بیش از نیمی از کل شبکه را در اختیار بگیرید که امری واقعا دشوار و حتی غیر ممکن به نظر می رسد. این حمله حداقل در شبکه های بلاکچینی که سختی بالایی دارند، مثل بیت کوین، تقریبا غیر ممکن است و هنوز هیچ فرد یا نهادی موفق به انجام آن نشده است.

به عبارت دیگر، تنها استخراج کنندگانی می توانند موفق به انجام چنین حمله ای شوند که قدرت سخت افزاری و محاسباتی بالایی داشته باشند و بتوانند با قدرت بلاک های بیشتری را در شبکه، استخراج کنند.

به عنوان مثال در شبکه بیت کوین، در حال حاضر نرخ هش حدود ۵۰ میلیون ترا هش بر ثانیه می باشد. پس برای انجام یک حمله ۵۱ درصد، باید گروهی از افراد بتوانند حداقل به قدرت محاسباتی و نرخ هش ۲۵ میلیون ترا هش بر ثانیه برسند که امری بسیار دشوار و هزینه بر خواهد بود.

 

به همین دلیل، این کار معمولا توسط استخرهای استخراج و یا نهاد های دولتی که قدرت محاسباتی پیچیده ای دارند، انجام می شود و افراد معمولی و حتی مزرعه داران ماینینگ نیز از عهده انجام آن بر نمی آیند.

به عنوان مثال، در شبکه بیت کوین، استخر استخراج BTC.com یکی از قدرتمندترین استخرهای استخراج بیت کوین می باشد، اما با تمام قدرت بالای خود، تنها توانسته به ۲۹ درصد از کل تراکنش های شبکه دست پیدا کند که برای رسیدن به ۵۱ درصد، راه بسیار طولانی را در پیش دارد.

تبعات حمله ۵۱ درصد چیست؟

اما شاید از خود بپرسید که انجام حمله ۵۱ درصد به شبکه یک ارز دیجیتال، چه تبعاتی را می تواند به دنبال داشته باشد؟ حمله ۵۱% می تواند اختیار شبکه را از حالت عمومی خارج ساخته و آن را به یک گروه از افراد خاص بدهد. به این ترتیب این افراد می توانند تغییراتی را در شبکه اعمال کنند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تغییر در آخرین تراکنش های شبکه
  • عدم تایید تراکنش ها و ایجاد وقفه طولانی مدت در شبکه
  • عدم تایید تراکنش های مورد نظر خود و دوباره خرج کردن سکه های استخراج شده
  • تغییرات جزئی در ساختار شبکه

مهمترین آثاری که یک حمله ۵۱% می تواند روی شبکه ارز دیجیتال داشته باشد، عدم تایید تراکنش ها و در نتیجه دوباره خرج کردن سکه های استخراج شده می باشد که باعث می شود تا اعتماد به شبکه به شدت افت پیدا کرده و ارز دیجیتال مورد حمله واقع شده، زیان ببیند.

 

به همین دلیل، معمولا استخرهای استخراجی که به صورت قانونی فعالیت می کنند، از ایجاد چنین حملاتی جلوگیری کرده و قبل از این که بخواهد قدرت محاسباتی آن ها به بیش از ۵۰ درصد افزایش پیدا کند، آن را متوقف ساخته و اجازه این کار را نمی دهند. در حقیقت یک حمله ۵۱ درصد شاید به صورت مقطعی دارای مزایایی برای استخراج کنندگانی که آن را رهبری می کنند، باشد اما در نهایت باعث ضرر و زیان ارز مورد نظر شده و باعث می شود تا به طور کلی با مشکل مواجه شود.

نمونه هایی از حمله ۵۱ درصد

یکی از مهمترین نمونه هایی که از حملات ۵۱ درصد می توان به آن اشاره کرد، حمله به شبکه بلاکچین بیت کوین گلد می باشد که طی آن بیش از ۲۰ میلیون دلار ارز دیجیتال به سرقت رفت و شبکه بیت کوین گلد با افت شدیدی روبرو شد.

همچنین در چند ماه اخیر ما شاهد رخداد یک حمله ۵۱ درصد دیگر بوده ایم که این بار گریبان اتریوم کلاسیک را گرفت و باعث شد ارزش این ارز به طور ناگهانی سقوط پیدا کند. حمله به اتریوم کلاسیک سبب شد تا بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال برای مدتی امکان خرید و فروش اتریوم کلاسیک را متوقف ساخته و به این ترتیب قیمت آن به شدت افت پیدا کند.

دیدگاه‌ها ( ۰)

*
*